SBR2M60S1F-7
Mfr.Part #:
SBR2M60S1F-7
Datasheet:
Description:
Rectifier Diodes SOD-123F SMD/SMT Single Forward Current:2 A Forward Voltage:600 mV Reverse Voltage:60 V
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-65 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Forward Current2 A
Forward Voltage600 mV
Average Rectified Current2 A
Element ConfigurationSingle
Forward Surge Current (Ifsm)30 A
Reverse Voltage60 V